Recent News
Posąg Krzysztofa Kolumba

W miarę jak pomniki kontrowersyjnych postaci stają się przedmiotem kontrowersji na całym świecie, protestujący w Massachusetts, Minnesocie i Wirginii obrali sobie za cel posągi Krzysztofa Kolumba, uszkadzając lub obalając trzy z nich w ciągu kilku dni.

W St. Paul demonstranci obalili wysoki na dziesięć stóp posąg, który stał przed Kapitolem Stanowym Minnesoty. W Richmond protestujący ściągnęli wysoki na osiem stóp posąg w Byrd Park, niosąc go około 200 jardów przed podpaleniem i wrzuceniem do pobliskiego Fountain Lake. A około 12:30 w środę policja w Bostonie otrzymała zgłoszenie, że marmurowy posąg włoskiego odkrywcy i kolonizatora stracił głowę.

Podobnie jak w przypadku pomników Konfederatów w Stanach Zjednoczonych i posągów rasistów w Europie, kontrowersje wokół Kolumba nie są niczym nowym. Ale teraz, w związku z zabójstwem George’a Floyda i powszechnymi protestami przeciwko brutalności policji i systemowemu rasizmowi, debata nabrała nowego wydźwięku.

„Ten kontynent jest zbudowany na krwi i kościach naszych przodków, ale jest zbudowany na plecach, pocie i łzach, krwi i kościach Afrykanów”, Vanessa Bolin, członkini Richmond Indigenous Society, powiedziała protestującym w dniu, w którym posąg Kolumba został zburzony, donoszą Ali Sullivan i Zach Joachim dla Richmond Times-Dispatch.

Bolin dodał: „Nie jesteśmy tutaj, aby porwać wasz ruch. Jesteśmy tu, aby stanąć w solidarności”.

Chociaż Kolumbowi powszechnie przypisuje się „odkrycie” Ameryki, Brian Handwerk z magazynu Smithsonian zwraca uwagę, że rdzenni Amerykanie żyli na kontynencie przez około 15 000 lat przed jego przybyciem. Co więcej, odkrywca nigdy nawet nie postawił stopy na lądzie stałym Ameryki Północnej. A podczas swoich czterech podróży na Karaiby i północne wybrzeże Ameryki Południowej zniewolił i zabił tysiące rdzennych mieszkańców.

Amerykanie szukający historii o pochodzeniu, które nie wiązałoby się z Wielką Brytanią, ożywili dziedzictwo Kolumba podczas Wojny Rewolucyjnej, lwiąc go do tego stopnia, że w końcu otrzymał swój własny dzień. (Zarówno Cabot, jak i Kolumb byli Włochami, ale ten pierwszy żeglował pod brytyjską banderą, podczas gdy ten drugi wypływał w imieniu Hiszpanii). Niedawno kontrowersyjna postać została wyróżniona za swoje włosko-amerykańskie dziedzictwo: W czwartek gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo powiedział, że nie poprze starań o usunięcie posągu Kolumba w Columbus Circle na Manhattanie, dodając, że „przyszedł, aby reprezentować i oznaczać uznanie dla włosko-amerykańskiego wkładu w Nowy Jork”.

Jak donosi lokalna stacja telewizyjna WCVB Boston, posąg Kolumba z Massachusetts – wzniesiony w historycznie włosko-amerykańskiej dzielnicy w 1979 roku – został wcześniej zdewastowany w 2006 roku, kiedy jego głowa zaginęła na kilka dni, oraz w 2015 roku, kiedy demonstranci pomalowali go sprayem z napisem „Black Lives Matter”. W czwartek pracownicy usunęli zdekapitowany posąg i umieścili go w magazynie, jak podaje CBS Boston.

„Nie akceptujemy przemocy i musi się ona skończyć” – powiedział reporterom w środę burmistrz Bostonu Marty Walsh. Mimo to, dodał, „[G]iven the conversations that we’re certainly having right now in our city of Boston and throughout the country, we’re also going to take time to assess the historical meaning of the statue.”

Zatopiony posąg w Wirginii został usunięty z Fountain Lake i zabrany w nieujawnione miejsce, rzeczniczka departamentu parków i rekreacji Tamara Jenkins mówi Richmond Times-Dispatch.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *