Recent News
Emusy

W kontynentalnej Australii samce emusów również biorą na siebie obowiązki taty. Kiedy rozpoczyna się sezon lęgowy, samce emusów zdobywają samice powolnym machaniem szyją. Ale po kryciu, zamiast inkubować złożone przez siebie jaja, matka emu zostawia je z kolegą i odchodzi, by powtórzyć proces z kimś innym – wzór kojarzenia zwany poliandrią. Ojciec emu zostaje z pękiem masywnych jaj i musi pozostać w gnieździe przez następne dwa miesiące. W tym czasie rezygnuje z jedzenia i traci nawet jedną trzecią masy ciała. Po wykluciu, oddany tata wychowuje swoje pisklęta przez około rok, ucząc je, jak przetrwać w surowym outbacku.

Tymczasem w tropikalnych drzewach Nowej Gwinei, Australii i sąsiednich wysp, kolorowe papugi podważają przekonanie, że samice muszą być tymi ponurymi w parze. W oszałamiającym pokazie odwróconego dichromatyzmu płciowego, gdzie samice są bardziej żywe niż samce, samice papug eklektycznych wyróżniają się jak klejnoty na tle swoich dziupli z jaskrawym czerwonym i niebieskim upierzeniem. Ich męskie odpowiedniki sport głównie zielone pióra, na których polegają, aby wtopić się w baldachim drzew.

W oszałamiającym pokazie odwrotnego dichromatyzmu płciowego, samice papug eklektycznych są bardziej żywe niż samce, wyróżniając się jak klejnoty na tle swoich dziupli z jaskrawoczerwonym i niebieskim upierzeniem. Samce natomiast są zielone.

Chociaż seksapil odgrywa rolę w odważnej wymianie palet, kolorystyka samic prawdopodobnie powstała, aby ogłosić swoje roszczenia na terytorium, mówi Rob Heinsohn, biolog ewolucyjny z Australian National University.

„To bardzo głośny sygnał własności dziupli: 'Nie przychodź tu; będę z tobą walczyć'” – mówi.

Dziuple, które zamieszkują papugi eclectus, cieszą się dużym zainteresowaniem, a ptaki bronią ich za wszelką cenę przed innymi maruderami – matkami. Ich olśniewające ubarwienie oznajmia, że drzewo jest zajęte, ale niektóre samice nadal będą się zabijać o cenne miejsce na gniazdo. Ponieważ pilnują swoich dziupli przez całą dobę, samice polegają na swoich kolegach, którzy przynoszą im pożywienie. A im więcej mają kolegów, tym więcej jedzenia dostają.

Mimo, że składają tylko dwa jaja na jedno sprzęgło, samice kopulują z wieloma samcami, prowadząc ich wszystkich do przekonania, że mogą być ojcem. Samce, goniąc za szansą dalszego rozwoju ich linii, również łączą się z kilkoma samicami. Samce pomagają w opiece nad wszystkimi pisklętami, przynosząc owoce z drzewa na drzewo, które samice zjadają i odrzucają dla swoich młodych. Jest to rodzaj współpracy hodowlanej zwanej spółdzielczą poliandrią, zachowanie, które łączy metody rodzicielskie nagich kretów i wielopartnerski zwyczaj emusów.

Garstka innych ptaków prezentuje odwrotne schematy kolorów, ale „nic nie jest tak śmiałe i oczywiste jak papuga eclectus” – mówi Heinsohn. Mieniąc się w jasnym świetle słonecznym baldachimu, „nie ma chyba nic piękniejszego na całym świecie”.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *